Haber Detay

   

  Din-Bir-Sen 10. Başkanlar Kurulu İstişare Toplantısı gerçekleştirildi.

  Din-Bir-Sen 10. İl Başkanlar Kurulu Toplantısı Antalya Side’de Port&River Hotel’de geniş katılımla gerçekleştirildi. 5-6-7 Şubat tarihinde gerçekleşen Başkanlar Kurulu Toplantısına İl Başkanları ve üyelerin yoğun bir katılım sağladı.

  Sunuculuğunu Konya İl Başkanı Ali Bitim’in gerçekleştirdiği toplatı 6 Şubat günü saat 15:00’de Ömer Faruk Küçükköse ve Hızır Mahmut Demirci’nin Kur’an-ı Kerim tilavetleriyle başladı. Daha sonra İstiklal Marşı okunarak saygı duruşunda bulunuldu.

  Toplantıya Çalışan Sen Konfederasyonu ve Din-bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Çalışan Sen Başkan Yardımıcısı ve Dinbirsen Genel Sekreteri Menderes Ateş, Genel Başkan Yardımcıları Şükrü Şahin, Yusuf Adli, Yusuf Kuru, Mehmet Şirin Ersan, Celalettin Akçadoğan Konfederasyonumuza Bağlı Sendikalardan Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Dem-Toç-Sen Genel Başkanı Hayati Oyanık, Ofis Bir-Sen Genel Başkan vekili Faruk Karaman, Çalışan Sen Konfederasyonu Yönetiminden Veli Ekin, Mevlüt Yıldız, Ali Bitim, Murat Aytaç, Konfederasyonumuz ve Sendikamıza bağlı il başkanları, Manavgat İlçe Müftüsü Mustafa Atilla ve yönetimi, AK Parti İlçe Başkanı, Roketli saldırı gerçekleştirilen Kilis'teki tarihi Çalık Camii'nin Din-Bir-Sen üyesi olan imamı Halil İbrahim Ağbayram ve müezzin Halil İbrahim Aşıroğlu ve çok sayıda basın mensubu katıldı

  Toplantı ÇALIŞAN Sen ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Sayın Yusuf Özdemir’in konuşmaları ile devam etti.

  Sayın Özdemir; Hılful Fudul (Erdemliler İttifakı) 580’li yıllarda Arap Kabileleri arasında süregelen savaşlar sonucunda ortaya çıkan anarşi ortamında can ve mal güvenliğinin sağlanması zayıf ve güçsüzlerin korunması, zulmün önlenmesi gibi amaçlarla toplumda sözü geçen saygın iyi niyetli kişilerin önderliğinde kurulan ve HZ. Muhammet’inde katıldığı Barış Cemiyetidir.

  Yaratılışımız fıtratıyla iyiye, güzele, doğruya ve hakikate meyilliyiz. Lakin günümüz da unutulan bu değerler çerçevesinde sizlere büyük ölçüde görevler düşmektedir. Değerlerimizin unutulmasının önüne geçecek ve insanlığı, yaratılışın bize yüklediği bu halis erdemlere sahip çıkartarak, bizden sonraki nesillere taşıyıp daha fazla kitlere yaymak en büyük görevlerimiz arasında olmalıdır.

  Türkiye’de Sendikal Çalışmalar ve tarih açısından bakacak olursak,

  Kelime Kökeni Fransızca olan Sendika; İşçi ve İşverenlerin iş, Kazanç, toplumsal ve Kültürel bakımdan çıkarlarını korumak ve daha da geliştirmek adına aralarında kurdukları birlik ve beraberliktir.

  Ülkemiz 1947 tarihinde ilk defa Sendikalar hakları savunan kanun ile tanıştı, Grev ve Toplu Sözleşme hakkı olamayan bu kanun 1995 tekrar Meclisimizde revize edilmiştir.

  Bu gün burada toplanmamızın amacı Sorun olarak gördüğümüz her konuyu beraber tespit etmek, Çözüm önerilerini hep birlikte bulmamız içindir.

  Ortak gayemiz DİNBİRSEN Ailesini büyütmek, büyüme ile beraber genişleyerek tüm camia adına hizmetlere dönüşmesini sağlamaktır.

   Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Sendikal faaliyetlerimizi hızlandırmak, daha verimli ve kaliteli hizmetler verebilmek adına sizlerle buluştuk.

  Özdemir konuşmalarına şu şekilde devam etti, En önemli Sorunlarımızdan biri günümüzde STK ların siyasallaşmasıdır diyebiliriz, bu minvalde siyasallaşan Sendikalar Kurumlarımızda Çalışma Barışını bozmuştur. Hiçbir faaliyette bulunmadan biz siyasetin adamıyız diyerek, siyasetin gölgesinden nemalanmaktadırlar.

  Bu durumda çok çalışmamız gerekmekte, asıl sendikacılık nedir ve nasıl yapılır bunu göstermeliyiz. Söylediklerimin gerçekleşmesi için Yetkinin el değiştirmesi elzemdir. Etkimizi, yetkiye dönüştürmemiz için teşkilatlarımızın buna inanmaları, Kişisel çıkarların ve Menfaatlerin üstünde teşkilat ruhu ile hareket etmek gerek.

  Etkili Sendikadan Yetkili Sendika geçişimizde olan başarının temeli, bugün bu salonda aldığımız kararlar ve vereceğimiz sözler olacaktır.

  “ BİRŞEYİ GERÇEKTEN İSTİYORSAN BÜTÜN ENGELLERİ YENİP ONA ULAŞABİLİRSİN”

  Şöyle geçmişe biz göz atalım; Geçmişini bilmeyen, geleceğine yön veremez. 2015 Kasımında olağanüstü kongre çarşaf liste ve bir yıl mücadele (Kabuliyet Mücadelesi)

  2016 yılı Genel Kurulu; içimizden yeni bir sendika kuruldu, Eski Genel Başkanın kurduğu bu sendika KARA Propaganda yaparak ve daha da ileri gitmek sureti ile DİNBİRSEN kapatıldı, biz isim değiştirdik diyerek, yalanı kendilerine ortak koşarak bölünüp parçalanmamızı istediler.

  Bilemediler ki bizler her şeye rağmen ayakta kalacağız, emin adımlarla yolumuza devam edeceğiz, büyüyüp güçlenerek birlikte daha ne güzel işler yapacağız.

  Yıkamadılar, yıkamayacaklar yolumuza ne kadar engel koyarlarsa koysunlar bizi yolumuzdan alamayacaklardır. Çünkü biz bu yola çıkarken, inandığımız bir dava ruhuyla çıktık, Dava yolunda kişisel istekler, arzular olamaz olursa da adı dava olmaz…

  4688 sayılı yasa önümüzü ve ufkumuzu açıyor, fakat bunu anlayamayanlar bizim önümüzü sadece siyasi söylemle engellemeye çalışıyorlar. Bu bizlerin büyük bir başarıdır. Bizden çekinmeleri, söylem geliştirmeleri doğru yolda olduğumuzun apaçık göstergesidir.

  Bizler Hep birlikte ilk günkü aşk la devam edeceğiz. Camianın bizlere ihtiyacı var, Mazlumların, Ezilmişin, İtilmişin yanında olup elini tutup kaldırmak için daha çok çalışmamız lazım.

  Değerli Dava Arkadaşlarım;

  Teşkilatçılık fedakârlık ister, Cefakârlık ister, Eğilmeden bükülmeden yol almak ister, Neden fedakârlık yapacağız, Neden Cefa çekeceğiz. Çünkü bir daha o en uzun gece 15 Temmuzlar yaşanmasın diye, bir daha ihtilaller, 28 Şubatlar yaşanmasın diye cefakâr ve fedakâr olacağız. Geçmişimizden ders alıp geleceğimize yön vereceğiz.

  Unutmayınız ki Din- Bir- Sen Diyanet camiasının umududur. Din- Bir- Sen mazlumun sığınağıdır. Din- Bir- Sen İslam davasının kalıbıdır, Din- Bir- Sen projenin adıdır, işte bunları anlayanlar fedakârda olur cefakârda, Yolumuza engel koyanların niyeti menfaat çıkar ilişkisidir. Menfaat ve çıkar elde edemeyenler bizi terk ettiler, Yolumuza siz değerli başkanlarımla devam ediyoruz.

  İşte dava ehli fedakar ve cefakar adamlar, yeri gelir ailesinden ayrı kalır, yeri gelir elini cebine atar, yeri gelir azar işitir, itilir, kakılır, o bilir ki  bu dava yerde kalmayacak, çünkü bu davanın sahibi Allah’tır (CC), çünkü bu dava İslam davasıdır.

  Değerli Dava Arkadaşlarım;

  Gün çalışma günüdür, bahaneler üretmeye vaktimiz yok. Ne yaptığımızı bilerek ve çözerek, çözüm önerileri vererek önümüzü aşacağız.

  Reisimizin dediği gibi Durmak Yok Yola Devam, bugün bizim dışımızda örgütler dini istismar etmeye ve kullanmaya çalışıyorsa buna cesaret etmişse en büyük sorumluluk bize aittir.

  Camiamızı itibarsızlaştırma çabaları var ve bir nebze olsun başarmışlar, Topluluklar bize güvenmiyorsa, personel kurumuna güvenmiyorsa sıkıntı büyük demektir. Bu durumun çözüm merkezi, Siyaset değil,  Diyanet değil, Sendikalardır, Sivil Toplum Örgütleridir. Bunu başaramayanlar, başarısızlıklarını siyasetin gölgesinde gideriyorlar, Ezberlemişler Söylemleri tek siyasetin adamıyız. Bırakın bu işleri, artık sonunuz yaklaşıyor,

  Biliyoruz ve İnanıyoruz ki Kurtuluş ÇALIŞAN SEN Konfederasyonu’dur

  Artık “içeriden operasyon” dönemi bitmiştir. “Çevreleyerek” köşeye sıkıştırma yöntemlerine karşı yüzyılların siyasi aklı ve birikimi harekete geçmiştir. Bizi Selçuklu yapan, bizi Osmanlı yapan, bizi paramparça edilen coğrafyamızda yeniden ayağa kaldıran genetik harekete geçirilmiştir. İşte biz buna “yeni yükseliş dönemi” diyoruz.

  Tarihin döndüğünü, yeni bir güç haritasının oluştuğunu, coğrafyanın yeniden biçimlendiğini, dünya genelinde üst iktidar alanının kökünden sarsıldığını, ABD ya da Batı’nın tek yanlı hükümranlığının sona erdiğini, “yıldızlaşan güçler/ülkeler” döneminin başladığını,

  Birinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bizi rehin tutan vesayet zincirlerinin kırıldığını, milletimizin özgür ruhunun yeniden canlandığını ve kendine geldiğini, işte bu küresel konjonktürle bu coğrafyadaki bin yıllık tarih yapıcı genetiğin örtüştüğünü artık biliyoruz.

  İçeriden siyasi entrikalarla, kimlik ayrışmalarıyla, çevreden terör kuşağı planlarıyla, daha dışarıdan bu ülkeyi küçültme planlarıyla hesaplaşma dönemi başlamıştır. Bu, yüzyıllık hesaplaşmadır. Bu, yüz yıl önce kaybettiklerimizden sonra yeniden diriliş döneminin başlangıcıdır. Bu, sadece Türkiye’yi değil, coğrafyayı da kurtarma iradesinin harekete geçmesidir. Dedi.

  Son günlerde Diyanet İşleri Başkanlığına yönelik saldırılar olduğuna işaret eden Özdemir, şöyle devam etti:

  "Adnan Oktar'ın ilahiyatçı ve İslam önderliği adı altında söylemlerini gördük. Diyanet İşleri Başkanlığımıza, İslam anlayışına ve insanlığa karşı yapmış olduğu hakaretleri kınıyoruz. Diyanet İşleri Başkanımızın yanındayız. Diyanet camiası önemlidir. Çünkü Diyanet, İslam'ın insanlara gerçek manada anlatılması noktasında bir kuruluştur. Diyanet camiasının yıpratılmasına asla müsaade etmeyeceğiz." 
   

  Zeytin Dalı Harekatı'na destek verdiklerini dile getiren Özdemir, devletin ve hükümetin yanında olduklarını kaydetti.

  Onur konuğunuz ve üyemiz olarak aramızda olan Ağbayram ve Aşıroğlu için Kilis'te meydana gelen roket saldırısında yaralanan arkadaşlarımıza gazilik unvanı verilmesi için girişimde bulunacağız. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diler, her birinizi Allah’ıma emanet ederim.

  Çalık Cami İmamı Ağbayram ise Zeytin Dalı Harekatı ile iftihar ettiklerini söyledi.

  "Rabbim devletimize zeval vermesin, ordumuzu muzaffer eylesin." diyen Ağbayram, Kilisliler olarak her zaman için devletin ve devlet büyüklerinin emrinde olduklarını vurguladı.

  Ağbayram, "Ne zaman 'gel' derlerse her zaman emirlerine amadeyiz. Mehmetçiğimiz, bir karıncayı dahi incitmekten kaçınan, masuma, zavallıya, çocuğa ve yaşlıya karışmayan, sivillere zarar vermeyen bir anlayışa sahip ama bu kahrolası teröristler, canidir. Rabbim ordumuzu muzaffer eylesin, bu teröristlerin de gerekli cezasını versin." dedi.

  Müezzin Aşıroğlu da Kilis'e şimdiye kadar 90'na yakın roket atıldığını hatırlatarak,"Rabbimin kalkanı var, çok az şehit verdik. Bu tehlikeyi torunlarımızın torunları bile yaşayacaktı. İslam'ın son ordusu olan kahraman ordumuza devamlı dua ediyoruz. Rabbim onlarla beraber olsun. Rabbim, bizim göremeyeceğimiz kuvvetlerini onların önüne kalkan kılsın, onları muzaffer eylesin." ifadesini kullandı.

  Çarşamba günü gerçekleşen son oturumda Çalışan Sen ve Dinbirsen Genel Başkanı Yusuf Özdemir teşkilat çalışmaları ile ödüle layık görülen il ve ilçe başkanlarına plaket takdim etti.

  İl Teşkilat çalışmalarında birinciliği Nevşehir ilimiz gögüslerken Mardin, İstanbul, Konya, Samsun illerimizde başarıya ortak oldu.

  İlçe Teşkilat çalışmalarında ise birinciliği Karadenizereğli alırken, Midyat, Kahta, Dargeçit, Ümraniye, Salıpazarı, Gercüş, Biga, Fatih ve Soma ilçelerimizde ödüle layık görüldü.

   Kapanış konuşmalarının ardından, toplu hatıra fotoğrafı çekilerek çalıştaya son verildi.